Ačkoliv to nyní tak podle způsobu, jakým postupují dělníci při demoličních pracích, nevypadá, patrový dům, který stojí za hotelem Diplomat v Kafkově ulici, se oproti původnímu záměru bourat nebude. Po dohodě s majitelem bude pouze přestaven na kancelářskou budovu o naprosto stejných rozměrech.
Objekt, který není památkově chráněný, projde zásadní rekonstrukcí, po jejímž dokončení se pozmění i jeho vnější vzhled. Půjde však pouze o změny ryze kosmetického rázu. Základní rozměry domu mají zůstat zcela identické.
„Stavební povolení firma řádně získala v loňském roce a s dokončením stavebních prací se výhledově počítá koncem tohoto roku. Stavitelem je firma IVG ČR, s.r.o.,“ uvedl Martin Churavý, tiskový mluvčí Prahy 6.
Dům v Kafkově ulici byl postaven v souvislosti s výstavbou takzvané Úřednické kolonie. Ta se začala stavět po 1. světové válce v době, kdy se Praha potýkala s velkým nedostatkem bytů pro prudce rostoucí počet jejích obyvatel. Rozhodnutí ke stavbě vydal ministerský komitét 9. října 1920.
Nákladem 18 milionů korun bylo mezi tehdejší Velvarskou silnicíc a železniční tratí vystavěno 114 jednopatrových domů, z nichž naprostá většina byla spojena do bloků o čtyřech jednotkách. Celkem 88 obytných jednotek bylo součástí zděných čtyřdomků a vedle dvou srubových čtyřdomků od Václava Ložka a Františka Nováka kolonii tvořily ještě tři šestidomky s trámovou konstrukcí pobitou prkny. Sídliště patřilo ve střední Evropě k jedné z prvních realizací řádkové výstavby, která měla poskytnout zdravější alternativu vůči husté velkoměstské zástavbě s uzavřenými bloky činžovních domů.
Hlavním projektantem celého sídliště byl Rudolf Hrabě. V souvislosti s angažmá Ložka a Nováka, kteří byli žáky Jože Plečnika, se hovoří i o více než jen inspiračním podílu, tohoto pro Prahu tak významného slovinského architekta.
Postupná likvidace kolonie začala již v roce 1935. Definitivní tečka přišla v souvislosti s budováním metra, automatické telefonní ústředny a hotelu Diplomat na počátku osmdesátých let minulého století.