„Šestka“ se může pochlubit největším počtem vysokých škol na svém území z celé Prahy. V souvislosti s tím dominuje městská část i počtem vysokoškolských ubytoven – tedy pověstných studentských kolejí. Jak si stojí koleje v očích dnešních studentů v porovnání s komfortnějším, ale dražším pronájmem bytu? Ptali jsme se samotných studentů.
Radana Tělupilová pochází z Moravy, ale studuje v Praze. Vyzkoušela už obě varianty bydlení. „Vyhovuje mi kolej. Mám tam dostupné vše, co potřebuji,“ tvrdí. Přiznává, že v poměru cena a komfort je bydlení odpovídající.
Za ubytování na koleji zaplatí student za měsíc zhruba dva tisíce korun. Pronájem bytu bývá dražší, malý byt se pohybuje obvykle v částkách kolem deseti tisíc. I když by se nájemné rozpočítalo mezi čtyři nájemníky, stále by bylo dražší než na koleji. „Bydlení v bytě je mnohem komfortnější. Na druhou stranu je ale dražší,“ přiznává Jan Mikeš, který by s odstupem času volil raději druhou možnost.
Další a jedno z mnoha kritérií, podle kterého se vysokoškoláci rozhodují, kde bydlet, je i pověstný studentský život. „Kolej jsem si vybrala i právě proto, že tam žije spousta studentů. Kdykoli se na někoho můžu obrátit, když něčemu nerozumím ve škole,“ tvrdí Radana Tělupilová a dodává, že o zábavu a „parťáka na pivo“ na koleji není nikdy nouze.