Proto vás na začátku dubna zveme k soutěži o vstupenky na výstavu Magičtí Lucemburkové. Je to interaktivní výstava, probíhající v Praha – Karolinum, s podnázvem čeští panovníci a králové Svaté říše římské. Můžete se jí účastnit až do neděle 16. dubna do půlnoci. Podmínkou je být fanouškem (zaškrtnuto TO SE MI LÍBÍ) na www.facebook.com/casopisNasePraha a poslat správnou odpověď na soutez@ceskydomov.cz. Výherci budou mailem informováni i zveřejněni na www.NasePraha.cz i facebooku. Informace k výstavě najdete i na www.magictilucemburkove.cz. První výherce získá jako první cenu čtyři VIP vstupenky, další, tedy druhý až pátý výherce pak každý po dvou vstupenkách, přičemž běžná stojí jedna 200 korun. V Praze se koná poprvé. Tato unikátní výstava, která je sestavena z originálních replik korunovačních klenotů, z 3D modelů středověkých hradů a dalších významných staveb doby lucemburské, z faksimilií dobových rukopisů a ilustrací, ze soch panovníků od akademického sochaře Igora Kitzbergra bude v roce 2017 uvedena v několika dalších městech České republiky, například Plzeň a Olomouc. (běl)
Soutěžní otázka – co z těchto tvrzení NENÍ pravda?
A) Svatováclavská koruna, resp. její originál, váží 2,3 kg a obsahuje 96 drahokamů, mimo jiné také jedny z největších safírů na světě. Korunu svatého Václava nechal zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci v roce 1347, je to zcela jistě jedna z největších českých středověkých památek. Svatováclavskou korunou byli korunováni všichni králové a císaři až do 20. století. (Nebo jen do 19. století? :)
B) Korunu zdobí 20 perel, je vytvořena z 21 – 22karátového 1 mm silného zlatého plechu. Na vrcholu koruny je kříž, v němž je prý uložen trn z Kristovy trnové koruny. Koruna má průměr 19 cm, výška koruny i s vrcholovým křížkem je též 19 cm. Skládá se ze čtyř dílů spojených závlačkami, díly, mající podobu stylizovaného květu lilie, jsou pokryty drahokamy. (Nebo to je kosatec? :)
C) Na výstavě jsou velkým lákadlem především věrné repliky korunovačních klenotů od zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova, který je historicky prvním umělcem, kterému byla dána možnost zhotovit věrné repliky koruny císařů říše římské a koruny Svatováclavské. Dále Jiří Urban mimo jiné zhotovil Kříž pro papeže Jana Pavla II. v roce 1990 a granátovou soupravu pro anglickou královnu Alžbětu II. v roce 1996. (Nebo mají Angličané královnu Margaritu? :)