Praha 6 - Je možné, že v souvislosti s tím je někdo o den dříve (čtvrtek) vandalsky poničil. Nasprejoval na sochu letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Před třemi lety část sochy někdo natřel barvou. Velvyslanectví Ruské federace se ohradilo: „Rozhodně odsuzujeme podobné protiprávní činy a trváme na provedení důkladného vyšetření a potrestání viníků. Vyzýváme k přijetí nezbytných opatření pro zabránění opakování podobných případů v budoucnu. S politováním sledujeme jak pochybné iniciativy některých komunálních politiků vedou k reálným aktům vandalismu vůči pomníku hrdiny osvobození Československa a jeho hlavního města od nacistických okupantů,“ uvedlo velvyslanectví. Pražská policie o posprejování přijala informaci a případ vyšetřuje. Minulost vojevůdce Koněva (1897-1973) vzbuzuje spory. Podílel se na konci druhé světové války na osvobození Prahy a části Československa i Polska, ale také působil. Ovšem v roce 1968 zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy (mimo Albánie a Rumunska) do Československa. Z většiny vojska SSSR, dále vojska Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Vojska NDR byla připravena k zásahu, státní hranici nakonec nepřekročila. Maršál Koněv působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. Také vedl krvavé potlačení povstání v Maďarsku roku 1956. Zastupitelé Prahy 6 na listopadovém zasedání přijali usnesení zastupitelstva, že snaha Rady MČ Praha 6 o sdělení všech důležitých informací o vojensko-politické kariéře I. S. Koněva je správná a ukládá RMČ Praha 6 umístit nové informativní cedule na pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády do 30. 6. 2018.
Vyjádření politiků
TOP 09:
„Oceňuji, že demokratické strany v našem zastupitelstvu tento návrh podpořily. Zároveň také děkuji za podnětnou diskuzi, která hlasování předcházela a pevně doufám, že další, tentokrát veřejná, diskuze o podobných momentech naší historie bude pokračovat,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.
ODS:
„Návrh ODS na zastupitelstvu směřoval k podpoře radnice v tom, aby diskuze o pomníku našla své východisko. Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh,“ říká zastupitel Jakub Stárek (ODS).
STAN:
„Příští rok budeme slavit 100 let od založení Československa, 25 let od vzniku samostatné České republiky, ale také 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tuto debatu proto velmi vítám a doufám, že v ní budeme v roce 2018 intenzivně pokračovat, “ říká Jan Lacina (STAN), místostarosta pro školství a kulturu.
Zelení:
„Osazení dodatkové tabulky vítáme. Ani v nejmenším nezpochybňujeme podíl Rudé armády na osvobození Československa. Spolu s ní ovšem přišly i oddíly kontrarozvědky SMERŠ, které okamžitě zatýkaly obyvatele Prahy, zvláště z řad ruské a ukrajinské emigrace. Při jednání zastupitelstva jsme proto vznesli rovněž návrh, aby Praha 6 iniciovala vytvoření pamětní desky na budově v Dělostřelecké ulici, kterou oddíly SMERŠ využívaly,“ říká zastupitel Petr Píša (SZ).
Komunisté:
„Komunisté považují za povinnost připomínat jak 360 tisíc československých obětí nacismu, tak plány německé okupační moci na likvidaci nejen českého národa. Nemáme právo zapomínat, že více jak 140 tisíc sovětských vojáků padlo v boji za naše osvobození. Dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří,“ říká zastupitel Ivan Hrůza (KSČM).
Mimochodem:
několik kilometrů dlouho ulici a základní dopravní tepna v Praze 3 je též desítky let pojmenovaná Koněcova.