Připravované změny vyvolaly mezi příznivci piva obavu, že z piv zmizí například název ležák, kterým se v posledních letech označovaly 11 a 12 stupňová piva. Všechna. A to byl problém, protože tak to byla označena i piva sice o stejné stupňovitosti ale například svrchně kvašená či pšeničná. Ležák však všude jinde na světě znamená déle než měsíc spodně kvašený druh piva. Jde tedy o pivní styl a ne jen o jinak vyjádřenou stupňovitost piva.
Výsledkem jednání mezi zástupci pivovarů a ministerstvem tak je kompromisní podoba nové terminologie. Označení „ležák“ (jako typ piva) zůstane pro kategorii 110 a 120, svrchně kvašené pivo se bude označovat jako „plné pivo“. Třináct a více stupňové by se zase mělo jmenovat silné - místo speciální. Na lahvích by se musel objevit obsah alkoholu jen u nízkoalkoholických piv. Označení stupňovitosti piva by mělo být dobrovolné.
„Momentálně nám jde především o nápravu tohoto nešťastného stavu, který u lidí ze zahraničí vzbuzuje přinejmenším úsměvy. To co nyní vznikne, nepostihne ale zcela trendy trhu a situace se bude dále vyvíjet. Nejedná se přitom jenom o minipivovary, i mnoho velkých pivovarů vaří piva typu ale či stout,“ řekl nám Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů. (mas)