Obyvatelé Dejvic a Bubenče od 24. do 28. května loňského roku zůstali bez pitné vody. Kvůli kontaminované vodě bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, z toho bylo 33 se střevními potížemi hospitalizováno. Na prokazatelný trestný čin obecného ohrožení upozornila iniciativa Otrávení Pražané pražský magistrát a starostu městské části Praha 6 už v loňském roce. „Po rozboru materiálu jsme ve spolupráci se znalci nalezli mnoho nesrovnalostí, které PVK usvědčují ze zásadních chyb v postupech a následně poskytování zavádějících informací pro zastření skutečnosti. Výsledky mikrobiologické a biologické analýzy odebraných vzorků se však PVK dozvěděla až po dvou dnech. Déle než dva dny tedy kolovala v síti voda neznámého složení, což absolutně odporuje právním předpisům. Veškeré materiály, které iniciativa ve spolupráci s odborníky připravila, předala společně s trestním oznámením Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně,“ tvrdí advokát David Bascheri zastupující iniciativu občanů z pražských Dejvic a Bubenče.
Přijdou další soudy?
Nemalé částky podle iniciativy Otrávení občané vynaložili na havarijní situaci zastupitelstvo Prahy 6 i česká vláda, která pokryla očkování dětí ze státního rozpočtu. Soukromá firma Pražské vodovody a kanalizace, člen nadnárodní společnosti Veolia a viník zodpovědný za kontaminaci, se podle názoru iniciativy na náhradě vzniklých škod nijak nepodílí. „Iniciativa Otrávení Pražané kromě plošného odškodnění požaduje například úhradu očkování proti hepatitidě A vládě České republiky nebo úhradu vícenákladů všem školním zařízením v lokalitě, která musela narychlo odvolávat školní pobyty a organizovat náhradní program. Apeluje také na Veolii, která se sama pyšní programem sociální odpovědnosti, aby podpořila například výstavbu dětských hřišť v lokalitě,“ uvedla pro Naši Prahu iniciativa Otrávení občané.
Policie zatím obvinila dva lidi
Případ kontaminace v Praze 6 prošetřovali kriminalisté Policie ČR od čtyřiadvacátého května. „První oznámení o této události jsme přijali od pracovníků Magistrátu, kteří uváděli, že zřejmě vlivem špatné vody musely vyhledat lékařské ošetření desítky lidí,“ upřesnil mluvčí pražské kriminálky Tomáš Hulan. „Kriminalisté krajského ředitelství, kteří případ převzali, museli zjistit veškeré okolnosti celé události, k čemuž zadali vypracování značného množství znaleckých posudků. To je jedním z důvodů, proč trvalo prošetřování víc jak tři čtvrtě roku. Nyní se dobrali závěru a obvinili dvě osoby z trestného činu obecné ohrožení. Nedodržením svých povinností uvedly občany v nebezpečí těžké újmy,“ říká Hulan. Takové nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před znovu připojením opraveného vodovodního řadu do sítě. Škoda nebyla dosud vyčíslena. Co se týče obviněných (54, 60), těm hrozí v případě odsouzení odnětí svobody až na pět let.