O nakládání s oleji a tuky musí dbát například i restaurace. Všechny provozy (restaurace, bary, fast foody a podobně), kterým při jejich podnikatelské činnosti vzniká gastroodpad, tedy i oleje a tuky, musí mít ze zákona zajištěno nakládání s tímto odpadem. Měli by mít uzavřenou smlouvou s některou svozovou společností, která jim za úplatu zajistí odvoz gastroodpadu. I část Pražanů si na tuto službu zvyklo. Oleje a tuky rozhodně nepatří do záchodu nebo dřezu, neboť ve velké míře zanášejí kanalizaci. Podle pražského magistrátu výsledky sběru tuků a olejů od loňského prosince předčily veškerá očekávání. „Lidé si na tuto službu rychle zvykli a hojně ji využívají. Za jeden rok se na sběrných dvorech vysbíralo celkem 4,6 tuny použitých potravinářských tuků a olejů, které by jinak s velkou pravděpodobností končily v městské kanalizaci. Zvláště v období vánočních svátků se kanalizace ve zvýšené míře zanáší a znečišťuje. To s sebou bohužel nese i zvýšené nároky na její následné čištění a údržbu,“ uvedla radní Jana Plamínková (STAN).
Olej působí zhoršení až ucpání kanalizace
„Tuk v potrubí ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůraznil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. „Naše varování samozřejmě platí celoročně, nejen v období vánočních svátků,“ dodal. Kanalizace je určena výhradně k odvádění odpadních vod – to je vody mírně znečištěné během běžné denní hygieny, užívání toalety, úklidu, praní či mytí nádobí. „Co do kanalizace nepatří, je určeno zákonem a všechny detaily mohou Pražané najít v Kanalizačním řádu na našich webových stránkách www.pvk.cz,“ upozornil Mrázek. Kromě olejů se podle informací PVK se do kanalizace nesmí dostat biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), tuky (fritovací a motorové oleje), veškeré hygienické potřeby, chemikálie a léky. Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod. Zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů. Odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se váží zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplné ucpání. Plastové části z hygienických potřeb, které nepodléhají rozkladu, zase mohou zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod. Čerpadlům také vadí vhazování vláknitých materiálů do kanalizace (kousky vaty, hadry apod.). Provoz čistírny odpadních vod může výrazně zkomplikovat řada chemických a nebezpečných látek, z nichž některé jsou vysoce jedovaté a výbušné, a mají negativní vliv na biologické procesy při čištění odpadní vody. Na pražskou stokovou je napojeno 1,25 miliónů obyvatel. V centrální části města je vybudován jednotný kanalizační systém, který odvádí odpadní vody společně s dešťovými srážkami do Ústřední čistírny odpadních vod.
Jaká je horší, ale „lepší“ varianta, když ne sběrný dvůr?
Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr, rozhodně je nevylívejte do kanalizace. Lepší variantou, i když ne ideální, je oleje slít do PET lahve a následně ji vyhodit do směsného komunálního odpadu. „Budeme moc rádi, pokud zvolíte ekologičtější variantu a využijete k odložení olejů naše sběrné dvory. Použité oleje nemusí být odpadem, ale cennou surovinou. Pokud je odevzdáte do sběrného dvora, putují ke zpracovateli, který je po vyčištění dále používá v široké škále produktů a služeb,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková.