Jan Bělohubý
Bubeneč – Samotnému procesu dnešního sejmutí sochy předcházely měsíce jednání a plánování. „Potvrzuji za naše Muzeum uzavření dohody s Městskou částí Praha 6 o dlouhodobé výpůjčce sochy maršála Koněva,“ oznámila gesční pražská radní a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Marvanová (STAN): „Tato socha se stane součástí připravované expozice Muzea, která se bude věnovat období dvou totalitních režimů a významným historickým událostem na území Československa v minulém století.“ Socha oceněná znalkyní na 13 milionů korun bude prozatím přesunuta do prostor společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů. Socha i desky budou Muzeu zapůjčeny zdarma, dál zůstávají v majetku MČ Praha 6.
„Ať stojí Koněv, ale v muzeu“
„Dovolím si drobnou parafrázi. Koněv je dole, ať stojí Koněv! Ale v muzeu. Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,“ říká starosta Ondřej Kolář (TOP 09).
„Poslední půlrok jsem věnoval intenzivní komunikaci s mnoha institucemi a hledal nejvhodnější řešení úkolu, který nám v září loňského roku uložilo zastupitelstvo Prahy 6. Nakonec jsme se vzájemně shodli, že Muzeum paměti 20. století je tou nejvhodnější paměťovou institucí a ideálním adresátem. Bronzový maršál Koněv včetně slavných dodatkových desek bude jeho vůbec prvním exponátem. Zdá se mi to symbolické,“ vysvětluje místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN).
„Oceňuji práci úřadu a svých kolegů, kteří důstojným způsobem zajistili realizaci vůle zastupitelstva, které o přemístění sochy rozhodlo velkou většinou,“ říká radní Marián Hošek (KDU-ČSL).
„Považoval bych tímhle (aspoň u nás v Bubenči) jistou kapitolu historie za uzavřenou. Je čas se bavit o budoucnosti a výzvách zítřka. Buďme sebevědomí, držme hlavu vzhůru a nyní už řešme jen každodenní potřeby i problémy občanů Šestky, o které se musí radnice starat přednostně,“ říká statutární místostarosta Jakub Stárek /ODS/.
-BOX
Zcela naopak to ale vidí odpůrci stržení Koněvovy sochy
„České mírové hnutí co nejrozhodněji odsuzuje hanebné zničení pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva, velitele vojsk Rudé armády, které před 75 lety přinesly do Prahy svobodu a mír. Vedení Městské části Praha 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem nestoudně přikázalo odstranit pomník, který čtyři desetiletí symbolizoval vyjádření díků osvoboditelům hlavního města a naší země od fašistické okupace a hrůz II. světové války,“ citujeme prohlášení hnutí. Pod Českého mírového hnutí navíc upozornilo, že ke zničení pomníku došlo v době nouzového stavu a zákazu volného pohybu osob, vyhlášeného z důvodu koronavirové pandemie COVID-19.
„Této situace bylo podle starosty Městské části Praha 6 využito proto, aby proti nehoráznému odstranění antifašistického pomníku „nemohla spodina demonstrovat.“ České mírové hnutí proto vyzývá všechny demokratické a mírové síly, aby se rozhodně postavily na obranu pomníků, památníků a dalších veřejných upomínek na hrdinný zápas proti hitlerovskému fašismu a odmítly tak stupňující se snahy o přepisování a falšování historie, sdělil Milan Krajča, předseda Českého mírového hnutí.