Zvýšení daně o 100 % si nakonec prosadily radnice Prahy 1, 3, 7, 8 a 10. Tedy vesměs radnice s levicovými Piráty a Praha sobě ve vedení, což se dalo předpokládat. Radnice pod vedením pravicové ODS deklarovaly, že jsou proti. Až na dvě výjimky, a to jsou Praha 8 a 10. Zde se vedení ODS rozhodlo daň přes protesty svých občanů zvýšit. Snad své kroky tyto radnice ještě zváží a daň poníží na původní úroveň.
Již nyní Pražané platí poměrně dost. Za rodinný domek je to v průměru 3500 Kč a po navýšení to bude již 7000 korun, za byt zhruba 1000 korun, což se navýší na 2000 korun. Vzhledem k faktu, že se od Nového roku Praha opětovně chystá zdražit vodu, elektřinu a plyn, naskýtá se otázka, kde na to má člověk brát? Ne všichni jsou podnikatelé nebo geekové, tedy zaměstnanci IT průmyslu. Praha stárne a máme zde plno seniorů s důchodem 12.000 korun měsíčně, ale také průměrně vydělávajících osob s platem 24.000 korun. Každá koruna, vytažená z jejich peněženky se počítá.
Radnice by se měly naučit hospodařit a nehledat peníze u občanů, ale u sebe. Co je ovšem smutné, že se zvýšenými daněmi plno radnic, včetně magistrátu, ruší oblíbené sociální služby. Ruší se zdravotní pohotovosti, non-stop lekárny i svozové služby pro vozíčkáře. Je na nás občanech, umět se ozvat. Časopis Naše Praha stojí na vaší straně. Napište nám, zdali se zvýšenou daní souhlasíte, či nikoliv. Nejzajímavější názory či řešení zveřejníme.
Pište na e-mail: jan.cizek@ceskydomov.cz.