Nezisková organizace Post Bellum za podpory Prahy 6 pořádá až do konce června výstavu Příběhy našich sousedů. Jedná se o vzpomínky lidí spjatých s Prahou 6, kteří vzpomínají na dobu nacistickou nebo komunistickou. Od přímých účastníků si jejich příběhy zaznamenali žáci základních škol zřizované městskou částí. Výstava je k vidění v tzv. Skleňáku (náměstí Svobody 728/1, Praha 6) od 6. do 30. června 2017. „Žijeme v době, kdy se bohužel často zapomíná na pravý význam slova hrdina,“ uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09). „V kině hltáme filmy s komiksovými hrdiny, kteří mají nadpřirozené schopnosti, ale skutečnost je jiná. Často totiž jde o osobnosti, jejichž příběhy velmi autenticky ilustrují neopakovatelnou atmosféru dob ne až tak dávno minulých.“
Retro sedmdesátky
Sedmdesátky nebyly jen retro zvonáče a pop music, vysvětlují dětem pamětníci. Bezesné noci ve vyšetřovnách StB, vyhazovy z práce pro nevhodné názory, zákaz veřejného vystupování či omezení studií kvůli režimu nepohodlným rodičům. O tom všem vyprávěli dětem lidé, kteří dnes nevzpomínají na „socík” se sentimentem v hlase a kteří na vlastní kůži pocítili represe normalizačního režimu. Jejich životní příběhy dokumentovali v uplynulém pololetí v rámci projektu Příběhy našich sousedů žáci základních škol. Vyprávění natáčeli na kameru či diktafon a zpracovávali do reportáží.
Ukázka z prací z Prahy 6: Fedor Gál - Zachránit jednoho člověka je jako zachránit celý svět
„Známého publicistu, sociologa a podnikatele židovského původu nám doporučila paní Iva Vodrážková, významná výtvarnice a pedagožka. Její životní cesty jsme zpracovávali v minulém školním roce, kdy nám naše závěrečné výstupy a prezentace přinesly umístění na 3. místě a třídenní vzdělávací zájezd do Berlína. Rádi bychom Vás seznámili nejen s významem a průběhem v projektu Příběhy našich sousedů, které organizuje společnost Post Bellum, ale také bychom vám rádi přiblížili život pana Fedora Gála, jehož příběh by jistě neměl být zapomenut,“ píší mladí autoři z Prahy 6 ze ZŠ Dědina. „Narodil jsem se v takovým divným místě, byl to koncentrační tábor Terezín. A měl jsem štěstí, poněvadž naše máma s mým bratrem, který je o 5 let starší, tam přišli s úplně posledním transportem na Vánoce 1944. Já jsem se narodil asi 3 měsíce poté, v březnu 1945. Mého tátu poslali do Sachsenhausenu, odkud se nevrátil a ten transport, kde byla moje máma s bratrem a se mnou v břiše, šel původně do Osvětimi. Ale jelikož už byl konec války, tak přestaly fungovat plynové komory a krematoria, tak nás otočili a dostali jsme se do Terezína,“ zaznělo od Fedora Gála.
Autorský tým: Magdaléna Bernatová, Jan Cikrt, Tadeáš Charwot, Anna Nováková
Pedagogické vedení: Denisa Pilátová
Škola: ZŠ Dědina