Dřevina nám přináší důležité poselství, je totiž posledním stromem zachovaným z bývalé ovocné aleje směřující z Vítězného náměstí ke kostelu sv. Matěje. Celá alej padla zřejmě počátkem 60. let minulého století při další výstavbě areálu vysokých škol.
Kostel sv. Matěje se nachází na vysokém ostrohu nad Šáreckým údolím. Podle pověsti nechal první kostelík (rotundu), resp. kapli na tomto místě postavit v roce 971 kníže Boleslav II. Pobožný. Pověst praví, že kníže zabloudil v lese a dostal se až do míst, kde byli za dívčí války díky lstí krásné Šárky pobiti a následně pohřbeni muži ze Ctiradovy družiny. Tam se mu zjevil divoký medvěd střežící hroby Ctiradových bojovníků, díky zjevení svatého Matěje byl však kníže zachráněn. Avšak první spolehlivý historický údaj o kostele pochází až z roku 1404. Kostel je vybudovaný ve stylu pozdního baroka.
Zajímavostí též je, že ke kostelu se konaly každoroční poutě, které byly první jarní poutí v Praze. Křížová cesta ke kostelu s dvanácti kapličkami začínala poblíž nynější stanice metra A Hradčanská. Kolem ovocné aleje, jejímž pozůstatkem je tato hrušeň, tak v minulosti chodili každoročně tisíce lidí. Vzhledem k posunu charakteru pouti od náboženského k zábavnímu a zvýšení počtu účastníků, už zdaleka nepostačovalo prostranství před budovou fary. Stánky a pouťové atrakce se postupně přesunuly do nižších úseků poutní cesty, zejména pak na dnešní Vítězné náměstí. Kvůli výstavbě dalších budov ČVUT pak byla pouť přesunuta na Výstaviště, kde probíhá každoročně dodnes.
Zhruba 180 let stará hrušeň byla v roce 2013 zařazena do celopražské databáze významných stromů umístěné na webu www.prazskestromy.cz.