Po skončení 2. světové války nastává krátké období svobody, vyplněné nadšenou činností a propagací sokolského hnutí. Opět se organizovali letní tábory i zimní lyžařská soustředění, ale hlavním úkolem byla příprava XI. Všesokolského sletu 1948, který se měl stát velkolepou oslavou Sokola ve svobodné republice. Vše ale nakonec jak je známo, bylo jinak. XI. Všesokolský slet se konal v červnu 1948 v atmosféře odporu proti totalitnímu režimu, kdy se po únorovém převratu již plně projevila neslučitelnost historického poslání Sokola a jeho demokratických a vlasteneckých tradic s politikou vládnoucí komunistické strany.
V Sokole Střešovice začaly rozsáhlé čistky, akční výbor vyloučil a zbavil funkcí patnáct předních osobností jednoty. V roce 1951 došlo k převzetí zbytku zdecimované členské základny podnikovou sokolskou jednotou včleněnou do Stavoprojektu, kterou brzy vystřídal úředně ustavený nový subjekt – TJ Tatran Střešovice. Komunistický režim nakonec v prosinci 1953 vydal zákon o zřízení Státního výboru pro tělovýchovu a sport, kterým Československou obec sokolskou definitivně zlikvidoval, zabavil její majetek a sokolskou ideologii označil za nepřátelskou pro stát. Sokolské ideály však naštěstí dál přetrvávaly byť jen skrytě.
Svou činnost mohl Sokol obnovit až po pádu komunistické vlády v roce 1989. Hned po ustavujícím sjezdu České obce sokolské, 7.ledna 1990 zahájil Sokol Střešovice činnost, oficiálně k datu 16.května 1990. V posledních letech má střešovický Sokol kolem stovky členů. Aktivní jsou oddíly předškolních dětí, zdravotního tělocviku pro seniory, čtyři oddíly odbíjené mužů a žen a nohejbalový oddíl mužů.
Přijďte se i vy podívat na oslavu významného výročí Sokola ve Střešovicích!
V pátek bude Sokolovna (Sibeliova 368, Praha 6) otevřena již od 10,00. K vidění bude výstava o historii a odpoledne bude probíhat dětské sportovní odpoledne. V sobotu je naplánován volejbalový a nohejbalový turnaj a také společenské a vzpomínkové setkání členů a přátel Sokola. Vše bude završeno společenským večerem s hudbou.